Sklo je úžasný materiál, který se umí proměňovat do mnoha různých podob. Snad v každé domácnosti se najdou skleněné vázy, všelijaké nádoby ze skla a drobné užitkové předměty. Pro své vlastnosti ale sklo našlo uplatnění i na větších plochách, které mají v interiéru svůj nepopiratelný význam.
Není to jenom nábytek, dveře, či celoskleněné stěny. Sklo se dnes používá například i při stavbě schodišť. Bytoví designeři ho rádi využívají nejenom pro jeho variabilitu, ale především pro nepopiratelný fakt, že sklo umí svými vlastnostmi potlačit různé nedostatky v prostoru. Nejvíce s ním pracují tam, kde je třeba interiér opticky zvětšit a prosvětlit.
Není sklo jako sklo
Možná si teď právě říkáte, že postavit do kuchyně nebo obývacího pokoje skleněný stůl je holý nesmysl, protože se při sebemenším nárazu rozbije. Pokud by byl vyrobený z klasického skla, tak zcela určitě ano. V interiéru se ale používá sklo kalené, které je až pětkrát odolnější než sklo běžné. Při normálním provozu je prakticky nerozbitné. Aby došlo k jeho poškození, museli byste do něj narazit opravdu velkou silou. Nicméně i v takovém případě nehrozí žádné nebezpečí, protože kalené sklo se rozpadne na drobné neostré úlomky. Výrobci ale šli ještě dál a nabízejí další typ kaleného skla, které se při případném rozbití nerozsype. Obsahuje totiž bezpečnostní fólii, která podrží úlomky skla pohromadě. Nemusíte se proto obávat, že ještě po x týdnech šlápnete na zatoulaný ,,střep“, který se statečně vyhýbal luxu, smetáku a dalším úklidovým nástrojům. Tento typ skla se prodává pod označením grafosklo. Kalené sklo má další důležitou vlastnost, která ho činí ještě více praktickým. Bez problémů ho můžete umístit do těsné blízkosti jakéhokoli zdroje tepla, jelikož odolává žáru až do 200 ºC.
Skleněná stěna? Proč ne!
Více světla v interiéru dosáhnete použitím skleněných příček. Oblíbeným materiálem se při tomto řešení staly luxfery, neboli čiré tvárnice, které se zpočátku používaly při stavbě obvodového zdiva domů a dnes našly své místo také ve vnitřním uspořádání bytů či domů. Luxfery nabízejí zajímavé možnosti - kromě rovných stěn je lze postavit i v efektním zakřivení. S pomocí luxferové stěny můžete nahradit jakoukoli nenosnou příčku nebo okno. Tvárnicemi sice proniká světlo, ale nejsou zcela průhledné. Proto se používají hlavně v koupelnách, kde je nedostatek přirozeného světla. Mohou například oddělovat sprchový kout od zbývající části prostoru. Uživatelům poskytují dostatečnou míru intimity a současně i vhodné osvětlení. Efektní jsou luxferové stěny v předsíních, kam přinášejí světlo z obývacího pokoje, anebo jako předěl mezi kuchyní a jídelnou, obývacím pokojem a kuchyňským koutem, případně mohou tvořit zástěnu pro oddělní toalety a mycí části ve společné koupelně. A našla by se určitě spousta dalších možností jak luxfery v interiéru uplatnit.
Typy skel
Pokud jde o sklo jako takové, nejčastěji se používá tzv. float, neboli čiré sklo. Jedná se o základní typ skla, který se dále upravuje, a to buď pískováním, nebo gravírováním. Lidé se často odklánění od skla z obavy věčného úklidu, aby nemuseli například neustále čistit otisky prstů apod. Ideálním řešením je právě pískované sklo. Ale pozor, mělo by být ošetřené speciálním nano lakem, který vyplní veškeré prohlubně po pískování a vytvoří téměř jednolitý hladký povrch. Takto upravené sklo je podstatně odolnější vůči nečistotám. Není proto nutné ho neustále leštit. Dalším typem skla, na které můžete v interiéru narazit, je tzv. Satinato. Pod tímto označením se skrývá ledové sklo, které je jednostranně leptané. Není průhledné, ale průsvitné. To znamená, že skrz ně vidíte jenom rozostřené obrysy. Používá se jako sklo do světlíků, hodí se i na koupelnové dveře. Jiný rozměr využití poskytuje již zmíněné grafosklo, které má v sobě zalaminovaný digitální tisk nebo dokonce textilii. Dodavatelé navíc umožňují takové úpravy na míru, kdy si - pokud si nevyberete z nabídky výrobce, můžete nechat zalaminovat obraz barevně vhodný do vašeho interiéru, případně zvolit fotografii atd. Designově atraktivní je lakované sklo, které se rovněž barevně upravuje dle individuálních požadavků zákazníků. Lakované sklo se používá na obklady stěn, často se s ním setkáte na dveřích šatních skříní. Od použití se odvíjí i jeho úprava. Pokud ho například budete chtít použít jako obklad za kuchyňskou linku, musí být kalené, což třeba v případě nábytku není nutné. Lakované sklo se nepoškrábe díky speciálním úpravám, v případě rozbití ho před vysypáním chrání speciální fólie.
Dáme si do bytu skleněnou židli
Skleněné nábytkové vybavení se dříve uplatňovalo jenom v koupelnách. To už ale dnes tak úplně neplatí a skleněné poličky si našly cestu třeba do kuchyní (viz foto). Do koupelen se naopak nastěhovala skleněná umývadla a dokonce i vany. Ale zpátky do kuchyně, sklo zde najdete na dvířkách skříněk nebo jako zadní obklad pracovních ploch. Velmi moderní jsou skleněné schody, které působí elegantním a vzdušným dojmem. V designerských studiích určitě objevíte i nějakou tu skleněnou židli. Rozhodně se nemusíte bát, že by se pod vámi zbortila, protože stejně jako v případě stěn, obkladů a dalších velkoformátových skleněných doplňků, se i zde používá kalené sklo. To pochopitelně platí i o schodech.
Zapište si
Jestliže vsadíte na větší skleněné vybavení, poptávejte takové, které je opatřené speciální úpravou proti otiskům rukou. Tuhle vychytávku oceníte zejména u jídelního, anebo konferenčního stolu. Pro ty je vhodná buď matná, anebo pískovaná úprava skla. Pozor na to, že čiré sklo odráží světlo, což může poměrně nepříjemně zasahovat do stolování.
Text: Emma Hildová
Foto: Oresi.cz